« Travanj 2024 »

Ukupno: 197332
Manifestacija Zadra čita 2021. obilježena i u našoj školi
Autor: Jelena Gnjidić, 13. 4. 2021.

U vremenu od 23. do 30. ožujka 2021. obilježili smo županijsku manifestaciju poticanja čitanja prigodnim radionicama „Stvaramo bajku“.

„…s radošću smo dočekali vrijeme planiranja i pripreme ovogodišnjeg programa poticanja čitanja Zadar čita 2021. Kako nas je prošla godina iznenadila te su se planovi morali mijenjati, ove godine odlučili smo doskočiti nepredvidivim pojavama te izvedbeno i tematski prilagoditi manifestaciju situaciji, a uvijek s ciljem promocije kulture i navike čitanja naših korisnika. Okolnosti u kojima danas živimo tjeraju nas na razmišljanje o odnosu dobra i zla, pobjedi optimizma i vjere u dobro. Djetinjstva su nam obilježena bajkama kojih se uvijek rado sjetimo jer nas vežu i za uspomene s roditeljima, bakama i djedovima koji su nam bajke čitali. Iz gotovo svake bajke proizlazi čežnja za pobjedom dobra, istine i pravde kroz mogućnost maštanja i kreiranja svijeta prilagođenog čovjekovoj želji. Zato smo, umjesto teme, postavili pitanje Zašto je dobro čitati bajke?“, stoji u pozivu Gradske knjižnice Zadar. (https://www.gkzd.hr/content/zadar-%C4%8Dita-2021-poziv-za-sudjelovanje)

Naša školska knjižničarka Jelena je u suradnji s učiteljicama Petrom Kulaš, Marijanom Pejčinović i učiteljem Marinkom Matićem održala radionice „Stvaramo bajku“ s 3. i 4. razredom matične škole Obrovac i s kombiniranim odjelom PŠ Žegar. Koristili smo karte iz knjige „Pričosvijet : otključajte vrata mašte“, autora Johna i Caitlin Matthews. Nakon uvodne motivacije učenici su pomoću „pričosvjetskih“ karata osmislili i prepričali vlastitu bajku. Našlo se tu čarobnih predjela, dvoraca, kraljevića i kraljevni, vila i vještica, dobrih i zlih likova, ali na kraju se sve dobro završilo. Učenici su zapisali svatko svoj dio radnje i ilustrirali ga. Na taj način nastale su slikovnice: „Čarobno stablo želja“, Putovanje psa Rufsa“ i „Kraljević i vila“ koje ćemo vam uskoro prezentirati.

Čitajte i pričajte bajke jer bajke i priče razvijaju maštu i kritičko mišljenje. Putem bajki djeca upoznaju razne nove situacije i osjećaje - sreću i tugu, primanje i davanje, pravdu i nepravdu, probleme, ali i načine da se oni riješe.