« Travanj 2024 »

Ukupno: 197335
POZDRAV JESENI
Autor: Biserka Karamarko, 4. 11. 2019.

U petak, 11.10. 2019. godine proveli smo terensku nastavu Pozdrav  jeseni  na Orljaku  i Osojnici. Sudjelovalo  je  oko  93 djece  sa svojim  učiteljima  i  stručnim  suradnicama.

Aktivnost  je  organizirana  u  skladu  sa  nastavnim  sadržajima.

Učenici  iz  Matične  škole  Obrovac  i iz  Područne  škole  Karin i  Žegar  došli  su  autobusom ispred  Područne škole Kruševo gdje smo se svi sastali  te formirali kolonu za polazak  i u veselom raspoloženju  uz jesensku pjesmu  krenuli  na  Orljak  pješice.

Uz laganu šetnju  povremeno  smo se  zaustavljali promatrali i prepoznavali  biljke  koje  rastu u  zavičaju, slušali  smo  zvukove  u prirodi, a to je zvuk freza, pile, zvono ovaca i vidjeli ljude u vinogradu koji beru plodove jeseni ( trgaju) te spremaju drva za zimu.

Kako smo se penjali na Orljak djeca su bila oduševljena pogledom, kad su vidjeli krajolik-Novigradsko i Karinsko more, Maslenički most, autocestu koja spaja Primorsku i Gorsku Hrvatsku, Velebit, ušće Zrmanje.

Povremenu tišinu prekidao je šum vjetrenjača koje su bile jako blizu-obnovljivi izvor energije.

Kada smo se popeli na Orljak, malo smo se okrijepili, marendali, odmorili se i uhvatili malo energije za daljnji put. Učenici su bili oduševljeni obzorom sa zapadne strane Orljaka.

Nakon odmora put smo nastavili do izvora Osojnice. Oduševljenje nisu mogli kriti ni učenici ni učitelji kad su vidjeli tu ljepotu i zanimljivost. Na Osojnici smo se odmorili uz pjesmu i kolače jer smo imali i jedan rođendan. Osvježili  smo se hladnom izvorskom vodom te razgledali krajolik sa istočne strane Orljaka-pogled prema Bukovici.

Put smo  nastavili nizbrdo što je bilo puno lakše i brže.

Osvježili smo se na pritoku kod crkve sv. Jure, a djeca nisu mogli vjerovati   da piju istu vodu koju smo pili i na izvoru.

Neumorni učenici nastavili su aktivnost i dalje tako da su dječaci odigrali jednu prijateljsku utakmicu nogometa, a djevojčice su igrale graničare i preskakale uže.

Vrijeme je prošlo brzo i zanimljivo tako kad su došli autobusi bilo im je žao rastati se, ali u 11sati i 30 minuta autobusi su učenike sretno razvezli  prema kućama.