Ukupno: 198927
Kako smo obilježili Mjesec hrvatske knjige 2013.
Autor: Jelena Gnjidić, 18. 11. 2013.

Reciklirali smo straničnike, prelistavali putopise, a neki su postali i haiku pjesnici.

U razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga obilježili smo Mjesec hrvatske knjige, manifestaciju popularizacije knjiga i kulture čitanja. Ove godine održavala se pod geslom „Tko čita (ne)skita“.

Učenici razredne nastave matične škole u Obrovcu u pratnji svojih učiteljica, učitelja i školske knjižničarke posjetili su Knjižnicu i čitaonicu Pučkog otvorenog učilišta Obrovac. U skladu s geslom „Tko čita (ne)skita“, upoznali su se s pojmom putopisa, razgledali su izložene putopise i zaključili da onaj tko čita ipak skita i to dalekim krajevima koje će samo rijetki moći stvarno posjetiti.

Na dječjem odjelu, učenici su sudjelovali u kreativnoj radionici recikliranja straničnika. Od komadića starih straničnika izrađivali su nove. I to iskustvo je bilo poučno jer su spoznali da se iskorištena stvar može preoblikovati i ponovo koristiti. Istovremeno su naučili kako čuvati knjige korištenjem straničnika ili bookmarkera umjesto nepoželjnog savijanja listova.

U sklopu manifestacije, učenici iz područne škole Žegar posjetili su školsku knjižnicu. Knjižničarka im je objasnila pravila posudbe i važnost čuvanja knjiga.  Posudili su slikovnice, a zatim se uputili u narodnu knjižnicu kako bi i oni sudjelovali u izradi straničnika.

Izrađeni straničnici izloženi su u prostoru Knjižnice POU Obrovac. Povodom Dana hrvatskih knjižnica -11. studenoga, gradska knjižnica je i ove godine, na taj dan, omogućila besplatan upis svim prvašićima.

Fotografije s radionica možete pogledati OVDJE.

Učenici područnih škola Karin i Kruševo obilježili su Mjesec hrvatske knjige u suradnji s bibliobusnom službom Gradske knjižnice Zadar. Upriličen je susret s  pjesnikom Nikolom Šimićem Toninom koji ih je naučio kako se piše haiku poezija, a zatim su se natjecali u pisanju haiku poezije.

Opširnije pročitajte na mrežnoj stranici Gradske knjižnice u Zadru putem  poveznica: Mjesec hrvatske knjige 2013. u Karinu Gornjem i Mjesec hrvatske knjige 2013. u Kruševu.