Ukupno: 198933
PROGRAM PREVENCIJE ZLOSTAVLJANJA DJECE (CAP – CHILD ASSAULT PREVENTION)
Autor: Ljiljana Veselinović, 18. 2. 2014.

Zlostavljanje djece vrlo je težak problem koji uzrokuje brojne posljedice na njihov razvoj. Izloženost djeteta fizičkom, emocionalnom ili seksualnom zlostavljanju predstavlja traumatsko iskustvo koje ostavlja duboke ožiljke.

Program prevencije zlostavljanja djece (Child Assault Prevention)  jedan je od najkvalitetnijih i najobuhvatnijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece u svijetu. Udruga roditelja „Korak po korak“ je Regionalni trening centar ICAP-a (International Center for Assault Prevention) za Hrvatsku. Program provode educirani CAP pomagači.

CAP-ov pristup prevenciji može se opisati kao „edukacija o prevenciji“. CAP program poučava djecu njihovim pravima da budu sigurna, jaka i slobodna, informira ih kako prepoznati opasne situacije i poučava strategijama kojima će povećati svoju sigurnost. Na taj način smanjuje se njihova ranjivost, bespomoćnost i nesamostalnost, koje proizlaze iz nedostatka informacija, izoliranosti ili nedostatka pomoći i podrške. CAP poučava djecu o tome s kim mogu razgovarati i kako tražiti pomoć i podršku.

Već nekoliko godina CAP program (Osnovni CAP za djecu mlađe školske dobi) provode u našoj školi defektologinja Ljiljana Veselinović i učiteljica PŠ Karin Zdravka Viduka. Ove školske godine program je proveden tijekom prosinca 2013. i siječnja 2014. godine u drugim razredima MŠ Obrovac i PŠ Karin.

Održana su 2 predavanja za roditelje  (u MŠ Obrovac i PŠ Karin) na kojima je sudjelovalo ukupno 18 roditelja. Predavanja su održana prije radionica za djecu, s ciljem upoznavanja problema zlostavljanja djece te potrebom i obvezom odraslih da ih zaštite. Naglasak je također na važnosti kvalitetne komunikacije s djecom. Roditelji su upoznati i sa sadržajem radionica za djecu, kako bi i sami mogli podržati osnažujuće poruke i prevencijske vještine koje će djeca usvojiti na radionici.

Održane su i dvije radionice za djecu (MŠ Obrovac i PŠ Karin) u koje je bilo uključeno ukupno 26 učenika drugih razreda. U radionicama za učenike djeca su upoznata s osnovnim pravima svakog djeteta da bude sigurno, jako i slobodno i kroz 3 igrokaza predstavljena su im 3 najčešća napada s kojima se djeca susreću:

• dijete protiv djeteta
  • odrasli neznanac protiv djeteta
  •  poznati odrasli protiv djeteta.

Važno je napomenuti da učenici jako dobro prihvaćaju ove radionice, aktivno se uključuju u igrokaze i razgovor o situacijama, a strategije kojima ih poučavamo dugo pamte.

Zbog toga će se CAP program i dalje redovito provoditi u našoj školi.

Defektolog – str. suradnik:

Ljiljana Veselinović