Ukupno: 198941
Ekskurzija osmih razreda u Istru
Autor: Ivana Karamarko, 2. 5. 2014.

15. travnja 2014. godine učenici osmih razreda MŠ Obrovac i PŠ Kruševo krenuli su na ekskurziju u Istru sa svojim razrednicima Marijom Tomljanović, Ivanom Karamarko i Davorom Vlajnićem.

Naše prvo odredište bilo je najstarije marijansko svetište u Hrvatskoj - Trsat.  Razgledali smo crkvu Gospe Trsatske i kapelu Zavjetnih darova.

Nakon što smo se kratko pomolili krenuli smo dalje prema Istri. Naše odredište bila su tri malena srednjovjekovna gradića u unutrašnjosti Istre: Roč, Hum i Motovun.

U Roču smo se susreli s likovnim umjetnikom Harijem Vidovićem, jedinim fresko slikarom u Istri. On nam je objasnio proces nastajanja freski, nakon čega su se učenici i sami okušali u crtanju.

Alejom glagoljaša, koju čine 11 spomen obilježja, stigli smo i do najmanjeg gradića na svijetu – Huma. Nakon kratkog razgledavanja otišli smo dalje do Motovuna. Do gradskog trga vodi najduže istarsko stepenište s 1052 stepenice. Trud se isplatio jer smo imali priliku uživati u prekrasnom pogledu sa zidina na dolinu rijeke Mirne i u zalasku sunca.

Posjetili smo najvažnije turističke gradove u čudesno lijepoj Istri. Oduševile su nas prapovijesne građevine, antički spomenici, pejzaži, more, sela i gradovi.

Poreč ćemo pamtiti po Eufrazijevoj bazilici koja je jedan od najljepših sačuvanih spomenika rane bizantske umjetnosti na Sredozemlju. 1997. godine UNESCO ju je proglasio Svjetskom kulturnom baštinom.

Pula je najveći grad u Istri. Najpoznatija građevina u Puli je amfiteatar iz 1. st., šesti po veličini u svijetu, popularno zvan Arena. Oduševile su nas i ostale građevine : Slavoluk Sergijevaca, Hram Rome i Augusta te Herkulova vrata.

U Rovinju smo se penjali do Crkve svete Eufemije pokraj koje se nalazi i najviši zvonik u Istri. Nakon obilaska sarkofaga svete Eufemije, uživali smo u panoramskom pogledu na Rovinj.

Nismo mogli zaobići ni Opatiju, vodeće turističko mjesto u Republici Hrvatskoj. Prošetali smo se Hrvatskom ulicom slavnih na kojoj se nalaze mramorne zvijezde s imenima osoba koje su doprinijele promociji Hrvatske sa svojim sportskim, znanstvenim i umjetničkim radom. Šetnju smo nastavili Lungomarem, a zastali smo pokraj simbola grada Opatije skulpture djevojke koja pruža ruku galebu.

Jedno prijepodne proveli smo na Nacionalnom parku Brijunima. Vožnjom turističkim vlakićem uživali smo u pogledu na zaljev Verige i safari park u kojem smo vidjeli slona, zebre, indijska goveda, boškarine. Ipak, najviše simpatija je dobio papagaj Koki s kojim su se učenici rado poigrali .Razgledali smo i prirodoslovnu zbirku te foto izložbu o životu Josipa Broza Tita.

Svima će nam ostati u lijepom sjećanju i posjet jami Baredine koja je prvi speleološki lokalitet u Istri uređen za turističku namjenu. U čudesnim sigastim formama prepoznali smo kip Bogorodice, kosi toranj iz Pise te snjegovića.

Na dubini od 60 metara nalazi se jezero gdje smo ugledali endemičnog vodozemca čovječju ribicu. Iznenadio nas je podatak da je čovječja ribica vodozemac s najvišim životnim vijekom.

Na imanju u blizini jame Baredine upoznali smo se s tradicionalnim načinom proizvodnje maslina.

Ekskurziju smo završili posjetom tvrđavi Nehaj. Saznali smo da je tvrđava sagrađena 1558. godine pod nadzorom generala Ivana Lenkovića te da je služila uskocima za obranu grada Senja. Vrh tvrđave danas služi kao izvrstan vidikovac na Hrvatsko primorje i otoke u čijem smo pogledu i sami uživali.

Četiri dana ekskurzije su nam brzo prošli uz ugodno druženje i u dobrom raspoloženju.

FOTO-GALERIJA