Ukupno: 198931
Smotra tradicijske baštine u našoj školi
Autor: Marija Tomljanović, 8. 5. 2014.

U utorak, 29. travnja 2014. godine, Osnovna škola Obrovac bila je domaćin Smotre tradicijske baštine osnovnih i srednjih škola Zadarske županije u sklopu Županijskih dana 2014.

Nakon što su se svi sudionici okupili u dvorani Matične škole Obrovac, svečana povorka predvođena Tovarećom mužikom iz Sali krenula je kroz grad do Mirina, trga na kojem su se održali nastupi folklornih, glazbenih i dramskih skupina, te Trga hrvatskih vitezova na kojem su bile  izložbe i radionica.

Pjevački zbor naše škole na čelu s voditeljicom, učiteljicom Adelom Novković, izveo je hrvatsku himnu, a zatim je ravnatelj, gospodin Željko Modrić,  održao pozdravni govor. Članovi zbora izveli su još dvije pjesme uz pratnju instrumentalne skupine koja djeluje nepunu godinu dana pod vodstvom gospodina Nenada Pavića. Uslijedio je govor gospodina Ivana Šimunića, pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti Zadarske županije, koji je i otvorio Smotru.

Prvi su nastupili učenici Osnovne škole Ražanac, matične i područnih, koji su oduševili sve prisutne  raznolikošću svojih nastupa.

Slijedile su ih predstavnice KUD-a Škabrnja Osnovne škole Vladimir Nazor koje su izvele Škabrnjsko kolo, a zatim su  nastupili folklorna  i dramska skupina Srednje škole Bartula Kašića Pag i Dječji zbor Vijolice Osnovne škole Jurja Dalmatinca Pag sa zanimljivom točkom Na kušinu.

Folklorna grupa Osnovne škole Petar Lorini iz Sali izvela je na samom kraju  Saljsko kolo, a vrhunac je bio nastup Tovareće mužike koji je izazvao najveću reakciju  gledatelja.

Na Trgu hrvatskih vitezova učenici Osnovne škole Petra Zoranića iz Jasenica i učenici naše škole, Područne škole Žegar, priredili su izložbe s temom starinskih predmeta.

Učenici Klasične gimnazije Ivana Pavla II. iz Zadra priredili su izložbu s temom Tradicijski vez – poruka identiteta, a učenici Osnovne škole Sveti Filip i Jakov radionicu s temom Izrada zalistavca.

Učenici i njihovi voditelji imali su priliku posjetiti Zavičajni muzej Obrovac i ondje razgledati dva stalna postava: Tragom mladog Brusine i Etnografski postav.

GLASNIK