Ukupno: 198931
Mjesec hrvatske knjige 2014.
Autor: Jelena Gnjidić, 20. 11. 2014.

U razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga obilježili smo Mjesec hrvatske knjige 2014., manifestaciju popularizacije knjiga i kulture čitanja. Ove godine tema je bila ljubav, a moto O čemu govorimo kad govorimo o ljubavi?

Knjižnica i čitaonica Pučkog otvorenog učilišta Obrovac organizirala je radionicu Čitajmo zajedno za učenike razredne nastave Osnovne škole Obrovac. Radionice su održane u razdoblju od 7. do 14. studenoga na dječjem odjelu knjižnice. Sudjelovali su učenici nižih razreda matične škole u pratnji učitelja Marinka Matića, učiteljica Kate Knežević, Marije Baričević i Anđelke Gende te školske knjižničarke Jelene Gnjidić.

Naše domaćice, knjižničarke Marina i Adrijana, potakle su učenike na razgovor o ljubavi. Djeca su iznosila svoj doživljaj ljubavi. Njihovi osjećaji ljubavi odnose se na užu i širu obitelj, prijatelje, kućne ljubimce, zavičaj i domovinu. Rijetki su, pomalo sramežljivo, spomenuli simpatiju. Čitali su priče i pjesme s ljubavnom tematikom. Učenici su dobili crvena srca koja su trebali ukrasiti ili na njih napisati prigodnu poruku. Od svih tih srca, izradili su jedno veliko srce za pano na dječjem odjelu narodne knjižnice.

Povodom Dana hrvatskih knjižnica, 11. studenoga, narodna knjižnica darovala je besplatan upis prvašićima Osnovne škole Obrovac.

Bibliobusna služba Gradske knjižnice Zadar, povodom Mjeseca hrvatske knjige 2014., u  suradnji s našim područnim školama u Karinu Gornjem i Kruševu, organizirala je čitanje priče djeci nižih razreda, nakon kojeg je slijedila kreativna radionica. Program je održan u ponedjeljak, 27. listopada na stajalištima bibliobusa.

U školskoj knjižnici, prvašići su izrađivali straničnike, a nekoliko učenika 4. i 5. razreda okušalo se u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja „Ljubav za početnike“.

O čemu govorimo kad govorimo o ljubavi? Odgovor nam je dala pjesnikinja Dorta Jagić uproslovu  programske knjižice Mjeseca hrvatske knjige 2014.:

„O ljubavi neprestano govorimo, jer nas pokreće i progoni. Stoga ne čudi da su i najlošije i najbolje knjige svjetske književnosti napisane o ljubavi. Kad govorimo o ljubavi, govorimo o svemu prvom i posljednjem, čak i ako o toj sili svega ništa ne znamo, kad samo slutimo i mucamo. (...)  Naravno, ne postoji samo jedna ljubav. Stotine je oblika ljubavi, a jedan od najutješnijih su, naravno, dobre knjige.“