Ukupno: 198932
Sudjelovali smo u međunarodnom projektu razmjene straničnika: Bookmark Project 2014.
Autor: Jelena Gnjidić, 21. 12. 2014.

Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL) svake godine u listopadu, Mjesecu školskih knjižnica, organizira projekt razmjene straničnika. Projekt je međunarodnog karaktera i nosi naziv Bookmark Project. Cilj projekta je razmjena straničnika između dviju škola, knjižnica i drugih obrazovnih ili kulturnih ustanova diljem svijeta. Koordinatorica projekta je Irkinja Breege O'Brien, školska knjižničarka koja povezuje prijavljene škole ili knjižnice s različitih strana svijeta.

Ove godine i naša se školska knjižnica prijavila za sudjelovanje u projektu. Knjižničarka Jelena Gnjidić je stupila u kontakt s gospođom O'Brien i prijavila naše učenike razredne nastave. Zbog velikog broja prijavljenih učenika, dobili smo dvije škole partnerice. To su Lam Tin Methodist Primary School iz Hong Konga, Kina za učenike 1. i 2. razreda i Elmwood Elementary School iz Baltimora, država Maryland u Sjedinjenim Američkim Državama za učenike 3. i 4. razreda.

Straničnike smo izrađivali tijekom listopada, Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica. Knjižničarka je održala radionice u svim razredima razredne nastave u matičnoj školi Obrovac i područnim školama Karin, Kruševo i Žegar. Ukupno je sudjelovalo 103 učenika. Upoznali su se sa zemljama suradnicama, osnovnim podatcima o školama partnerima i s pojmom i upotrebom straničnika.

Budući da su straničnici trebali predstavljati našu zemlju, a 17. listopada obilježavao se Dan kravate (koja potječe iz Hrvatske), odlučili smo da naši straničnici imaju baš taj oblik, oblik kravate. Učenici su ukrasili straničnike različitim nacionalnim motivima, kao što su hrvatski grb i zastava, glagoljica, pleter, paška čipka ili jednostavno okoliš u kojem žive (rijeka Zrmanja, Velebit, Jadransko more, njihova kuća i okućnica sa životinjama i biljkama koje poznaju). Straničnike smo poslali krajem listopada i strpljivo čekali da i mi dobijemo straničnike od naših vršnjaka iz Kine i Amerike.

Straničnici su nakon dugog putovanja stigli na odredišta i podijeljeni su učenicima. Dobili smo povratnu informaciju od naših partnera u projektu da im se straničnici jako sviđaju, da cijene trud naših učenika te da nisu znali da kravata potječe iz Hrvatske.

Bookmark Project se pokazao kao jednostavan i zabavan način povezivanja knjižnica i škola te stvaranja prijateljstava širom svijeta. Sudjelovanjem u ovom projektu učenici su imali priliku osvijestiti važnost vlastite baštine i kulture, kreativno je predstaviti, a istovremeno upoznati daleke zemlje.

Fotografije s radionica pogledajte OVDJE.