Ukupno: 198941
POLUDNEVNI IZLET BIOGRAD NA MORU - VRANSKO JEZERO
Autor: Biserka Karamarko, 19. 5. 2015.

Dana,  15.  svibnja  2015.  godine  na  poludnevni  izlet   u  Biograd  na   Moru  -  Vransko  jezero  krenulo  je  14  učenika  prvog  razreda  i  2  učenika četvrtog  razreda  OŠ  Obrovac,  PŠ  Kruševo  i  PŠ  Žegar  zajedno  sa  svojim  učiteljima    i  stručnim  vodičem.

Polaskom  u  jutarnjim  satima  sa  autobusnog  kolodvora  u  Obrovcu  započela  je  naša  avantura.  Ugodnom  vožnjom  pod  vodstvom  zanimljivog  i  zabavnog  vodiča  stigli  smo  do  prvog  odredišta  FARME KRAVA  -VRANA  gdje  su  učenici  mogli  vidjeti  život  na farmi  i  kako  mlijeko  i  mliječni proizvodi  dolaze  do naših  stolova.

Put  smo  nastavili  prema  Biogradu  do pješčane  uvale  Soline ,tu  smo uz  svježi  zrak  i  miris  mora  marendali ,  poigrali  se    i  skupili    snage  za  obilazak  grada.  Učenici  su  uživali  u  međusobnom  upoznavanju,  druženju  i  igranju.

Saznali  su  da  je  Biograd  nekad  bio  kraljevski  grad.  Prvi  put  se  spominje  u  10.  stoljeću,  a  u  11.  stoljeću    bio   je   sjedište  hrvatskih  kraljeva  i  biskupa.  Danas  je  poznati  turistički  i  nautički  centar.  Nalazi  se  na  poluotoku  okružen  marinom  i  šetnicom    sa  nezaboravnim  pogledom  na  Pašmanski  kanal  i  brojne  otoke  koji  ga  okružuj.

Laganom  šetnjom   obišli  smo  grad, vidjeli  znamenitosti  i  na  odlasku  počastili  se  sladoledom.

I  još  uvijek  dobro  raspoloženi  stigli  do  Vranskog  jezera,  gdje  smo  uz  igru,  smijeh i  pjesmu  uživali  u  ljepotama    parka  prirode.  Saznali  su  da  je  PP  Vransko  jezero  najveće  prirodno  jezero  u  Hrvatskoj.  Ističe  se  iznimnim  bogatstvom  prirodnih  staništa  ptica  vodarica,  rijetkog  močvarnog  sustava  te  velike  bioraznolikosti.  Ornitološki  rezervat  privlači  brojne  promatrače  ptica,  a izobilje  slatkovodnih  i  morskih  riba  privlači  i  brojne  ribolovce.

Puni  dojmova,  zadovoljni,  ali  pomalo  iscrpljeni  krenuli  smo  svojim  kućama.  Autobusom,  kojim  se  orila  pjesma  i  smijeh  veselih  izletnika  stigli  do  naše  škole  gdje  su  nas  dočekali  roditelji  i  prijatelji.

Pozdravili smo  se  s  našim  vodičem,  uz  nadu  da  ćemo  što  prije  u  nove  pustolovine.