Ukupno: 198941
TERENSKA NASTAVA „POZDRAV PROLJEĆU“
Autor: Biserka Karamarko, 22. 5. 2015.

Dana  24. 04. 2015. godine  učenici  od  1.  do  4.  razreda  PŠ  Karin  i  PŠ  Kruševo  sa  svojim  učiteljicama  krenuli  su  na  terensku  nastavu u  Kobljane  u  Kruševu.   Iz  Karina  su  krenuli  u  8  sati  i  15  minuta ,  pridružili  su  im  se  učenici  PŠ Kruševo  te  zajedno  nastavili  put  do  Kobljana.

U  Kobljane  smo  stigli  oko  8  sati  i  30  minuta. Put  smo nastavili  pješice  uz  brdo  Vršina  do  prvih  vjetrenjača  u    dobrom  raspoloženju  i  još  boljoj  kondiciji. Na  tom  putu  uživali  smo  u  predivnom  pogledu  netaknute  prirode i  raskošu  proljetnih  boja.  Učenici  su  prepoznavali  vrste  listopadnog  drveća,  upoznavali  raznolikost  pejzaža,  prepoznavali  vjesnike  proljeća,  posebno  smo  se  zadržali  na  razgledavanju  stijena  sa  kamenicama, specifičnost  ovog  kraja,  te  suhozidi  oko  krškog  polja.

U  usponu  prema  vjetrenjačama  učenici  su  zapažali  ljekovito  bilje(  vrijesak,  kadulju,  smilje,  šipak,....)te  uz  pomoć  učiteljica  ponavljali  gradivo  o  zavičaju.

Nakon  dva  kilometra  pješačenja osvojili  smo  vrh  brda  Vršina  i  stigli  do prve  vjetrenjače  odakle  se  pruža  predivan  pogled  prema  Velebitu,Novigradskom  moru,te  naseljima  koja  su  se  smjestila  uz  more (Novigrad, Maslenica, Posedarje, Starigrad,....).  Uspoređivali  smo  primorski, gorski  i  brežuljkasti  zavičaj.

Učenici  su  posebno  bili  oduševljeni  izgledom, veličinom i  tajnovitošću  vjetrenjača.

Oko  10 sati  i  30  minuta  vratili  smo  se  u  zaseok  Brkići.  Tu su  nas  domaćini ljubazno   dočekali   sa  fritulama, palačinkama, kolačima, kavom, sokom, slatkišima.  Učenici  su  mogli  razgledati  domaće  i  divlje   životinje.

Terensku  smo  završili  druženjem  na  igralištu  kod  škole.

Kući  smo  krenuli  oko  12  sati i  sretno  stigli  na  svoja  odredišta.