Ukupno: 198932
PROGRAM PREVENCIJE ZLOSTAVLJANJA DJECE (CAP – CHILD ASSAULT PREVENTION)
Autor: Ljiljana Veselinović, 7. 3. 2017.

Program prevencije zlostavljanja djece (Child Assault Prevention)  jedan je od najkvalitetnijih i najobuhvatnijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece u svijetu. Udruga roditelja „Korak po korak“ je Regionalni trening centar ICAP-a (International Center for Assault Prevention) za Hrvatsku. Program provode educirani CAP pomagači.

CAP-ov pristup prevenciji može se opisati kao „edukacija o prevenciji“. CAP program poučava djecu njihovim pravima da budu sigurna, jaka i slobodna, informira ih kako prepoznati opasne situacije i poučava strategijama kojima će povećati svoju sigurnost. Na taj način smanjuje se njihova ranjivost, bespomoćnost i nesamostalnost, koje proizlaze iz nedostatka informacija, izoliranosti ili nedostatka pomoći i podrške. CAP poučava djecu o tome s kim mogu razgovarati i kako tražiti pomoć i podršku.

Već nekoliko godina CAP program (Osnovni CAP za djecu mlađe školske dobi) provodi se u našoj školi. Ove školske godine provele su ga defektologinja Ljiljana Veselinović i pedagoginja Dijana Marić, koje su završile edukaciju za CAP pomagače.

Program se ove školske godine počeo provoditi u prosincu 2016. godine, a završen je početkom veljače 2017. godine. U program su uključeni učenici drugog razreda MŠ Obrovac i 2. i 3. razreda PŠ Kruševo.

Održana su 2 predavanja za roditelje  (u MŠ Obrovac i PŠ Kruševo) na kojima je sudjelovalo 14 roditelja. Predavanja su održana prije radionica za djecu, s ciljem upoznavanja problema zlostavljanja djece te potrebom i obvezom odraslih da ih zaštite. Naglašena je također važnost kvalitetne komunikacije roditelja s djecom. Roditelji su upoznati i sa sadržajem radionica za djecu, kako bi i sami mogli podržati osnažujuće poruke i prevencijske vještine koje će djeca usvojiti na radionici.

Održane su dvije radionice za učenike (u MŠ Obrovac i PŠ Kruševo) u koje su bila uključena 24 učenika ( 16 u MŠ Obrovac i 8 u PŠ Kruševo). U radionicama su učenici upoznati s osnovnim pravima svakog djeteta da bude sigurno, jako i slobodno i kroz 3 igrokaza predstavljena su im 3 najčešća napada s kojima se djeca susreću:

• dijete protiv djeteta
  • odrasli neznanac protiv djeteta
  •  poznati odrasli protiv djeteta.

Važno je napomenuti da učenici jako dobro prihvaćaju ove radionice, aktivno se uključuju u igrokaze i razgovor o situacijama, a strategije kojima ih poučavamo dugo pamte.

Zbog toga će se CAP program i dalje redovito provoditi u našoj školi.

Defektolog – str. suradnik:

Ljiljana Veselinović