Ukupno: 198933
PROJEKT „ŠKOLE ZA AFRIKU“
Autor: Ljiljana Veselinović, 13. 3. 2017.

U školskoj godini 2016./17. u  projekt  „Škole za Afriku“  uključili su se učenici i učitelji  većine razreda razredne nastave.

Razredi koji su uključeni u projekt su:

-MŠ Obrovac – 2.razred

-PŠ Kruševo – 1.i 4.razred i  2.i 3.razred

-PŠ Karin – 1.i 2.razred i 3. i 4.razred

-PŠ Žegar –2.i 3.razred i  4.razred

Ukupno su u projekt uključena 52 učenika  iz 7 razrednih odjela.

Razrednici tih razreda pokazali su volju i želju da uz malo truda i dodatnog rada djecu nauče toleranciji i humanosti te da kod njih razvijaju potrebu pomaganja onima kojima je pomoć potrebna, ma koliko daleko živjeli. Ove školske godine sredstva se prikupljaju za djecu u Burkini Faso.

Tijekom prvog polugodišta učenici su upoznati s projektom i podijeljene su im radne bilježnice. Učitelji su dobili materijale potrebne za provođenje projekta u svojim razrednim odjelima. U svrhu edukacije i senzibilizacije učenika za teškoće života i školovanja djece u Africi provedene su u razredima tijekom prvog polugodišta različite aktivnosti. Djeca su se upoznala s pričom djevojčice iz Burkine Faso, pogledala su DVD o životu u Africi i kroz radionice i aktivnosti iz radne bilježnice (4 – 6 aktivnosti) upoznala se sa zanimljivostima iz Afrike. Osim toga, u razredima su uređeni panoi  sa slikama i informacijama o životu djece u Africi, koji se nadopunjuju i likovnim radovima djece na temu života u Africi. U svim školama koordinatorica projekta uredila je panoe sa slikama i informacijama o projektu, kako bi se senzibilizirali i ostali učenici škole.

Organizirane su ove aktivnosti za prikupljanje sredstava:

1. U PŠ Kruševo i MŠ Obrovac u listopadu su  učenici, roditelji i učitelji razredne nastave, u okviru Dana plodova zemlje , uredili stolove s plodovima, kolačima i ostalim pekarskim proizvodima i organizirali prikupljanje  dobrovoljnih  priloga za djecu Afrike. Svi učenici škole mogli su se počastiti ponuđenom hranom i dati dio novaca od svoje marende za djecu Afrike. Na taj način prikupljeno je 398,00 kuna u PŠ Kruševo i 662,00 kune u MŠ Obrovac.
  2. Tijekom studenog učenici nekih razreda prikupljali su novce u razredne kasice odvajanjem dijela novaca od svoje marende ili prodajom plastičnih boca koje su sakupljali. Novce iz kasica pridodali su prikupljenim sredstvima od prodaje čestitki u prosincu.
  3. Tijekom prosinca učenici  i učiteljice PŠ Kruševo i MŠ Obrovac izrađivali su i prodavali božićne čestitke, dok su u PŠ Karin izrađivali adventske vjenčiće i jelkice od šišarki.  U PŠ Žegar izrađivali su kamene teglice za cvijeće . Aktivnostima u studenom i prosincu prikupljeno je u MŠ Obrovac 400,00 kn, u PŠ Kruševo 210,00 kuna i u PŠ Karin 705,00 kuna (ukupno 1315,00 kuna). Učenici i učiteljice u PŠ Žegar prikupili su do kraja siječnja 130,00 kn.