Ukupno: 198932
BILI SMO U ZADRU
Autor: Biserka Karamarko, 25. 4. 2017.

U petak, 31. ožujka.2017. godine proveli smo terensku nastavu u Zadar.

Sudjelovalo je 29 učenika i četiri učitelja. Aktivnost je organizirana u skladu sa nastavnim sadržajima.

Učenici su  u vedrom i veslom raspoloženju krenuli autobusom prema Zadru diveći se ljepoti i bogatstvu Ravnih kotara. Putujući  pozornost  im je privukao veliki putnički zrakoplov koji se spremao sletjeti na zračnu luku Zemunik. Brzom cestom spustili smo se do nove brodske luke u Gaženici  gdje smo vidjeli mnogo brodova velikih i manjih. Put smo nastavili prema centru grada uz kraće zaustavljanje pored tvornice Maraska  gdje se proizvodi poznato piće Maraskino. Obišli smo autobusni kolodvor i ponovili putovanje autobusom.

Oduševljeni ljepotama grada Zadra posjetili smo razgledali  katedralu sv. Stošije,uputili se Širokom ulicom do crkve sv. Donata,  crkve sv. Marije, te se malo  odmorili  , okrijepili i poigrali na Forumu.

Razgledavanje smo nastavili dalje do Narodnog trga gdje se nalazi zgrada općine i druge znamenitosti,crkva sv. Krševana, crkva sv. Šime, Trg pet bunara,Park Vladimira Nazora odakle smo promatrali uvalu Foša i znamenita Kopnena vrata.

Put smo nastavili prema Muzeju antičkog stakla. Tu su učenici pogledali puhanje stakla, pred našim, očima nastao je jedan prekrasni stakleni  vrč. Vidjeli smo predivnu izložbu raznih predmeta kojima su se služili naši preci. Posjet smo završili kupnjom staklenih predmeta za uspomenu.

Posjet Zadru završili smo vožnjom po gradu do Vidikovca odakle smo još jedanput pogledali panoramu grada Zadra,  otoke i obližnja mjesta. Zadovoljni viđenim i stečenim novim znanjem okrijepili  smo se sladoledom i sretno se vratili svojim kućama uz edukativni kviz o stečenom znanju o Zadru i Zadarskoj županiji.