Ukupno: 198927
Posjet učenika 8. razreda OŠ Obrovac Vukovaru
Autor: Željko Modrić, 23. 2. 2018.

Od 13. do 15. veljače 2018. godine učenici 8. razreda naše škole, PŠ Kruševo i MŠ Obrovac, njih ukupno 22, posjetili su Vukovar u sklopu  programa Ministarstva hrvatskih branitelja. Riječ je o dvodnevnom programu posjeta svih učenika 8. razreda iz Republike Hrvatske koji je prvo proveden školske godine 2014./2015. i čije troškove organizacije u potpunosti snosi Ministarstvo, a provodi ga Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

Učenici su na put krenuli u jutarnjim satima 13. veljače u pratnji ravnatelja Željka Modrića i učiteljice hrvatskoga jezika Marije Tomljanović. S nama su putovale dvije škole iz Splitsko-dalmatinske županije, Osnovna škola braće Radića iz Donjeg  Muća i Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića iz Cista Velike. Nakon prolaska snijegom prekrivene Like i Gorskog kotara dočekali su nas mirniji dijelovi Lijepe Naše te smo nakon dugih sedam i pol sati vožnje došli u Vukovar. Prvo smo se smjestili u hostel „Dubrovnik“ u sklopu Memorijalnog centa na mjestu nekadašnje vojarne 204. brigade Hrvatske vojske Vukovar, a zatim je slijedila večera i odlazak na spavanje.

Sljedeći dan uslijedio je početak programa s posjetima dvama muzejima, Muzeju vučedolske kulture i Gradskom muzeju Vukovar u dvorcu Eltz i tako su se učenici upoznali s povijesnom i kulturnom baštinom Vukovara. U popodnevnim satima uslijedila su dva predavanja. Prvo je govorilo o političkim i društvenim okolnostima koje su dovele do raspada SFRJ te proglašenja samostalnosti Republike Hrvatske dok je drugo govorilo o okolnostima, vojnim aspektima, tijeku i posljedicama bitke za Vukovar. Uslijedilo je slobodno vrijeme učenika koje su iskoristili za razgledavanje i upoznavanje sa samim centrom grada Vukovara, a navečer su se svi učenici prisutnih škola zabavljali u diskoteci „Que Vadis“. U navedenom razdoblju iz naše su županije bile još dvije škole, Osnovna škola Stjepana Radića iz Bibinja i Osnovna škola Sukošan.

Posljednji dan programa učenici su obišli Kukuruzni put koji je bio jedini ulaz i izlaz za Vukovarce, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti koja je još poznate po nazivu Groblje tenkova. Zatim smo obišli Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica '91, a potom je uslijedio odlazak do Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata te Ovčare gdje smo se pomolili za sve ondje ubijene. Vratili smo se u Memorijalni centar gdje smo poslušali predavanje bojnika Anđelka Batinića o opasnostima preostalih mina što je problem još uvijek prisutan u cijelom Republici Hrvatskoj pa i u našem kraju. Posjetili smo izložbu o braniteljima Vukovara i  logorima u kojima su zarobljenici boravili.

Prepuni dojmova uputili smo se svojim domovima.