preskoči na sadržaj

Osnovna škola Obrovac

Login
E-pošta škole:

obrovac@os-obrovac.skole.hr

 

Upisi u srednju školu 2022/2023

E-dnevnik

Vremenik
 

Vremenik pisanih provjera znanja 2018/2019

2. polugodište

OŠ OBROVAC
PŠ KRUŠEVO
PŠ KARIN
PŠ ŽEGAR

 

Anketa
Vi ste?





Anketa
Koliko vremena dnevno provodite na facebooku?





Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Korisni linkovi


 

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 9. 2011.

Ukupno: 198927
Ovaj mjesec: 962
Ovaj tjedan: 282
Danas: 5
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
„Zadar čita 2018.“ obilježen i u OŠ Obrovac
Autor: Jelena Gnjidić, 22. 3. 2018.

Ove godine obilježili smo jubilarni, deseti po redu „Zadar čita", manifestaciju poticanja čitanja koja se kroz godine profilirala kao jedna od prepoznatljivosti Gradske knjižnice Zadar i svih njenih partnera i suradnika. Ovogodišnja tema manifestacije je bilo pismo. Pismo kao grafički oblik, pismo kao sredstvo komunikacije, pismo kao način pisanja, oproštajno pismo i sl.


Kao i proteklih devet godina, naša školska knjižnica sudjelovala je i ove godine u manifestaciji „Zadar čita". Manifestacija se u Zadru i Zadarskoj županiji održavala od 12. do 17. ožujka 2018. godine. Mi smo sudjelovali s radionicom za učenike 5. razreda, „Pisanje pisma“, koja je bila održana 16. ožujka 2018. Radionicu je osmislila i vodila školska knjižničarka.

Učenici su u knjizi Pošta : knjiga odgovora na dječja pitanja, autora Filipa Kozine, tražili odgovore na pitanja kako se razvijalo pismo kroz povijest, zašto pismo ima košuljicu, kada je izumljena omotnica (kuverta), zašto pišemo pisma... Istovremeno su mogli pogledati različite omotnice, dopisnice, čestitke, razglednice. Najviše ih se dojmila multimedijalna razglednica koja sadrži CD.

Da bi na zabavan način upamtili zašto je važno pravilno adresirati pismo, čitali su ulomke iz knjige Poštarska bajka, Karela Čapeka, koji govore o tome kakve je sve zgode i nezgode doživio poštar, gospodin Kolbaba, dok je pokušavao dostaviti pismo bez adrese.

Uz pomoć knjige Otkrivam poštanske marke, autora Ivana Librića, „čitali“ su marku. Upoznali su se s filatelističkim priborom i materijalima. Dobili su različite poštanske markice i pomoću povećala tražili glavne dijelove marke. Učenici su potom na omotnicu nacrtali svoju poštansku markicu i napisali adresu primatelja i pošiljatelja.

Iako u današnje vrijeme najčešće komuniciramo putem tehnologije i vrlo rijetko pišemo pisma, Filip Kozina, u svojoj knjizi Pošta : knjiga odgovora na dječja pitanja ističe prednosti običnog pisma:

„Pisma su trajan podsjetnik na neki događaj ili neke osobe, a mogu se jednostavno prenositi i pokazivati u svakoj prigodi, što nije slučaj s telefonskim pozivom ili elektronskom poštom. U pismu se može poslati maleni dar. Mnogi ljudi više cijene pismo koje je napisano rukom jer na neki način prenosi i dio osobnosti onoga tko piše pismo, a prije svega sadrži – potpis autora pisma.“

Nadamo se da će ova radionica potaknuti učenike da napišu pismo prijatelju ili prijateljici, rođaku ili rodici, djedu, baki, čestitku za rođendan ili jednostavno pošalju razglednicu iz Obrovca ili s nekog putovanja.

 

Fotogalerija





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju