Ukupno: 198930
Susret s pjesnikom
Autor: Marija Tomljanović, Ivana Karamarko, 22. 5. 2018.

U petak, 27. travnja 2018., učenici predmetne nastave Matične škole Obrovac i Područne škole Kruševo susreli su se s poznatim hrvatskim pjesnikom Antom Nadomirom Tadićem Šutrom, autorom pjesama „Stina pradidiova“ i „Ne daj se Cetino“, u sklopu njegova predstavljanja svoje posljednje, desete, zbirke domoljubnih pjesama „Luč Hrvata“.

Prvo je održan susret u područnoj školi u Kruševu, a zatim i u Obrovcu. Kratkom uvodnom riječju pjesnika nam je najavio ravnatelj škole, a zatim se učenicima i prisutnim učiteljima obratio i sam pjesnik. Kroz razgovor s učenicima pjesnik je predstavio raznolikost svoje zbirke. Ujedno je i nagradio najaktivnije učenike primjercima svoje knjige.

Evo što su učenici rekli o pjesniku i njegovim pjesmama:

„Meni je pjesnik Ante Nadomir Tadić Štura bio baš zanimljiv. Jako su mi se svidjele njegove pjesme. Jedino mi je žao što nisam dobila njegovu knjigu. Mislim da bi bilo baš lijepo ponovno ga vidjeti.“

(Marija Anić, 5. razred, MŠ Obrovac)

„Druženje s pjesnikom jako mi se svidjelo. Najviše mi se svidjelo to kako on recitira svoje pjesme.“

(Mihaela Jurjević, 5. razred, MŠ Obrovac)

„Meni je pjesnik bio zanimljiv. Posebno mi je bio zanimljiv zbog svojeg imena koje je jako dugo. Sviđaju mi se njegove pjesme i voljela bih da ponovno dođe u našu školu.“

(Tonia Maričić, 5. razred, MŠ Obrovac)

„Bilo je dobro, upoznala sam pjesnika. Njegove pjesme su veoma lijepe. Lijepo je čuvati tradiciju, tj. hrvatski jezik. Pjesnik je zanimljiv u razgovoru i smatram da se ovakvi susreti trebaju češće organizirati.“

(Sara Maruna, 6. razred. MŠ Obrovac)

„Pjesnik je bio interesantan i svaka njegova pjesma ima značenje i poruku. Ja sam izvukao poruku da ne treba osuđivati ljude po boji kože i vjeri nego da ih trebamo gledati onakve kakvi su iznutra.“

(Filip Šakić, 6. razred, MŠ Obrovac)

„Bilo je fenomenalno. Sviđa mi se njegov način pisanja pjesama i pjesnikova duhovitost.“

(Luka Jurjević, 7. razred, MŠ Obrovac)

„Naš susret s pjesnikom prošao je lijepo. Sviđa mi se njegov stav i predavanje. Ima zanimljivih pjesama i tema.“

(Dominik Knežević, 7. razred, MŠ Obrovac)

„Na susretu sam s pjesniku uživao. Pjesnik piše jako zanimljive i emotivne pjesme. Posebno me se dojmila pjesma posvećena pjesnikovu ocu. Također sam doznao da su se brojne njegove pjesme uglazbile, a njegova najpoznatija pjesma je „Stina pradidova“. I za kraj bih volio reći da mi se sviđa to što je pjesnik vrlo religiozan čovjek.“

(Marino Pjetraj, 7. razred, MŠ Obrovac)

„Bilo je vrlo zabavno i interesantno, dobila sam još i knjigu i pročitala ju u jednom danu. Najviše me se dojmila pjesma „Gospićanka“ gdje se spominje Patricija.  Htjela bih pjesnika opet susresti i razgovarati s njim o raznim stvarima.“

(Patricija Sekulovski, 7. razred, MŠ Obrovac)

„Pjesnik ima lijepih pjesama i nadam se da ću ga opet susresti jer izvrsno prenosi svoje osjećaje iz pjesama na nas.“

(Božidar Vrkić, 7. razred, MŠ Obrovac)

„Svidjele su mi se njegove pjesme. Otvorena osoba, iskusna i pametna.“

(Lucija Brajnović, 8. razred, MŠ Obrovac)

„Kod pjesnika Ante Nadomira Tadića Šutre svidjelo mi se izražajno recitiranje.

Najviše mi se svidjela pjesma „Za Nikolinu“. Sviđa mi se što je pjesnik pisao o svojoj domovini.

Pjesnik je šaljiv. Pitala sam ga koja mu je najdraža knjiga. Nije se odmah mogao odlučiti, ali je na kraju rekao možda Rođenje jelena.“

(Mia Gičev, 6. b razred, PŠ Kruševo)

„Pjesnik Ante Nadomir Tadić Šutra mi se jako svidio. Njegov način govorenja i iskazivanje emocija prema domovini su vrlo zanimljivi za slušanje.

Najviše mi se svidjela pjesma „Vojnik nikad ne plače“ gdje je iskazao svoje emocije i kako se on osjećao kada je bio vojnik.“

( Juliana Ćurić, 6. b razred, PŠ Kruševo)

„Bilo mi je zadovoljstvo slušati riječi gospodina Ante Nadomira Tadića Šutre. Način na koji je recitirao svoje pjesme bio je poseban.

Sva ta napetost, moć i mudrost ujedinjena u njegovu glasu me je iskreno ostavila bez riječi.

Kada je zapjevao, činilo se kao da je zatresao sve oko sebe. Zadivljena sam sa svakom misli koju je izrekao. Sve je bilo tako posebno. Svi učenici iz škole su se skupili i došli čuti to umijeće pjesništva.

Uvijek ću se sjećati tog lijepog događaja. Nadam se da ću dobiti priliku prisustvovati toj magiji još jednom.“

(Anđela Vrkić, 7. razred, PŠ Kruševo)

„Svi su radoznalo očekivali najavljeni susret s piscem. Na početku susreta svi smo radoznalo slušali, a poslije smo se odvažili i postavljati pitanja.

Pisac je bio vrlo otvoren, zanimljiv i svi smo radoznalo slušali njegovo razmišljanje i odgovore.

Kroz priču smo saznali kada se odlučio da će postati pisac. Saznali smo kako su na tu njegovu ulogu reagirali njegovi roditelji i što ga je najviše potaknulo da postane pisac.

Istaknuo je što trebamo cijeniti u životu. Posebno je upozorio da ostanemo vjerni sebi, svojima, svome rodnom kraju i da uvijek znamo tko smo i što smo.

Uvijek trebamo braniti istinu, tuđe poštivati, a svoje voljeti.

(Marko Josić Jurjević, 6. a razred, PŠ Kruševo)

„Kroz čitanje svojih pjesama pokazao je strast prema pisanju i određenim stvarima o kojima je pisao. Ono što je najviše pobudilo moje osjećaje je kada je čitao pjesme o mojoj domovini.

To me podsjetilo koliko ja volim svoju domovinu.“

(Iva Vrkić, 6. a  razred, PŠ Kruševo)