Ukupno: 198931
Mjesec školskih knjižnica i Mjesec hrvatske knjige 2018
Autor: Jelena Gnjidić, 14. 11. 2018.

U listopadu smo obilježili Međunarodni mjesec školskih knjižnica uređenjem panoa, upisom prvašića u školsku knjižnicu i radionicom Zašto volim svoju školsku knjižnicu?. Naziv radionice ujedno je i tema ovogodišnje manifestacije.

Učenici 2. razreda, nakon održane radionice, izradili su straničnike na koje su nacrtali motive iz knjižnice i napisali zašto vole školsku knjižnicu. Neki od odgovora bili su:

• „Zato što volim čitati i posuđivati knjige.“
  • „Jer ima mnogo knjiga koje su jako poučne“
  • „Najviše mi se sviđaju knjige o životinjama.“
  • „Zato što se u knjižnici možemo igrati.“
  • „Zato što u njoj mogu pisati zadaću.“

Manifestacija Mjesec hrvatske knjige, koja se održava od 15. listopada do 15. studenoga, posvećena je temi Baš baština, a moto je (U)čitaj nasljeđe!. Osnovni motiv je glagoljica kao posebnost hrvatske baštine, nacionalnog i kulturnog identiteta.

Učenici od 1. do 4. razreda MŠ Obrovac sudjelovali su u obilježavanju Mjeseca knjige u Knjižnici i čitaonici POU Obrovac. Tamo su naučili da je glagoljica staroslavensko pismo nastalo u 9. st. Ime pisma dolazi od riječi glagoljati što znači govoriti. Najstarija glagoljica imala je 40 slova, a standardna iz 14. st. 33 slova. U glagoljici slova imaju ujedno i brojčanu vrijednost koja se označava točkicama. Doznali su da postoje različite vrste glagoljice i to: trokutasta (češka), obla (bugarska) i uglata (hrvatska). Vrbnik na otoku Krku je mjesto s najviše glagoljskih tekstova na svijetu, a najpoznatiji hrvatski glagoljaški spomenik je Bašćanska ploča.

Osim što su puno toga naučili, na kraju su dobili zadatak da slože svoje ime koristeći glagoljička slova, u čemu su bili vrlo uspješni. U skladu s motom manifestacije i oni su (u)čitali nasljeđe, a kao što kaže Krešimir Nemec:

Igra riječima u njemu – čitaj i učitaj – sugerira dvosmjeran proces sadržan u našem odnosu prema baštini – mi gradimo baštinu, ali i baština gradi nas. Ako ne znamo ni što smo ni kamo idemo, baština svjedoči tko smo i po čemu smo baš to što jesmo.“

(Iz Proslova programske knjižice MHK, str. 7)

Fotogalerija