Ukupno: 198931
I u mom gradu Vukovar svijetli
Autor: Željko Modrić, 23. 11. 2018.

Dana 16.studenoga 2018.godine u znak sjećanja na sve stradale žrtve Škabrnje i Vukovara u  Domovinskom ratu učenici naše škole posjetili su mjesto Škabrnja

U posjetu Škabrnji sudjelovali su učenici viših razreda područne  škole Kruševo i učenici područne škole Karin zajedno sa svojim učiteljicama, profesorima i ravnateljem.

Pri dolasku u Škabrnju prva stanica nam je bila posjet spomen obilježju na mjesnom groblju sv. Luka gdje smo položili vijenac, zapalili svijeće i minutom šutnje odali počast svim škabrnjskim žrtvama Domovinskog rata.

Uslijedio je posjet općini Škabrnja gdje nam je predstavnik općine Zoran Gurlica održao kratko predavanje o Škabrnji u Domovinskom ratu.

Položili smo vijenac i svijeće kod spomen obilježja masovne grobnice i posjetili Ražovljevu glavicu.

Posjet Škabrnji završili smo posjetom Osnovnoj školi Vladimir Nazor.

Jaka bura i hladnoća nisu smetali ni učenicima  od  1.  do  4.  razreda  PŠ  Kruševo da se  sa  svojim učiteljicama  i  roditeljima  istog dana oko  10 sati  i 30  minuta mirnim  hodom  u  molitvi  upute    do  središnjeg  križa  kod  crkve  svetog  Jure,  tu  zapale  svijeće  i  pomole  se  u  znak  sjećanja  na  nadljudsko  herojstvo  i  žrtve  vukovarskih  civila  i  branitelja,  te  žrtava  Škabrnje.  Sjetili  su  se  i  žrtava  Kruševa  koje  su  također  simbol  stradanja  u  Domovinskom  ratu.

Zapaljene  svijeće  svjedoče  da  nisu  i  neće  biti  zaboravljeni.

U povodu dana sjećanja u  školi  su  pisali  sastave,  izrađivali  plakate,  ukrašavali  panoe  na  temu  "Stradanje  Vukovara  i  Škabrnje  u  Domovinskom  ratu."

Vukovar  i  Škabrnja  su  simbol  stradanja, ali  i  bolni  podsjetnik na  sve  žrtve  koje  su  pale  za  samostalnu  i  slobodnu  Hrvatsku.

I u matičnoj školi ova je obljetnica obilježena paljenjem svijeća i izradom prigodnih panoa,  a u nedjelju, 18.11. s početkom u 18 sati u župnoj crkvi svetog Josipa u Obrovcu služena je večernja za sve žrtve Vukovara, Škabrnje i Domovinskog rata. Službu je predvodio župnik don Krešo Čirak.

U 18 sati i 11 minuta i zvona naše crkve, kao i svih crkava u Hrvatskoj, zvonila su u znak počasti ovoj žrtvi.

Nakon večernje učenici, njihovi roditelji i učitelji osnovne i srednje škole i ostali građani u procesiji su se uputili u pravcu Trga hrvatskih vitezova na kojemu su se pomolili i zapalili svijeće u znak trajnog sjećanja na Vukovar  i  Škabrnju, simbole  stradanja, ali  i  bolni  podsjetnik na  sve  žrtve  koje  su  pale  za  samostalnu  i  slobodnu  Hrvatsku.