Ukupno: 198933
Radionica „Filatelija za početnike“
Autor: Jelena Gnjidić, 24. 1. 2019.

Za vrijeme učeničkih zimskih praznika, 10. siječnja 2019., u područnoj školi Karin održana je radionica „Filatelija za početnike“.

Radionicu su organizirale školska knjižničarka Jelena Gnjidić i učiteljica Maja Džeparovski, a sudjelovalo je devet učenika predmetne nastave iz PŠ Kruševo.

Učenici su se upoznali s filatelijom, najraširenijim hobijem na svijetu. Saznali su da je 1840. godine izdana Penny Black, prva poštanska marka te da je od tada prikupljanje maraka postalo velika radost milijunima ljudi.

Naučili su koji su obvezni elementi marke, koje teme i oblici maraka postoje. Upoznali su različite filatelističke proizvode kao što su: dopisnice, prigodne omotnice i omotnice prvog dana, prigodni poštanski blokovi, list prvog dana i sl. Doznali su čemu služi pinceta, povećalo i album (klaser).

Ipak, najzanimljiviji dio radionice je bilo „pranje“ poštanskih maraka, kada su skidali poštanske marke s papira. Močili su izrezane papire s markama u toploj vodi, čekali da popusti ljepilo, a zatim ih vadili pincetama i sušili.

Učiteljica Maja Džeparovski je donijela svoju bogatu zbirku poštanskih maraka koje skuplja dugi niz godina pa su učenici vidjeli kako putem markica možemo upoznati zemlje, ljude i običaje, saznati mnogo toga o biljnom i životinjskom svijetu, svemiru, sportovima, znanosti,  filmskim, pjevačkim, književnim i ostalim popularnim osobama i likovima.

Ivan Librić, autor priručnika „Otkrivam poštanske marke“ kaže: „Sakupljanje poštanskih maraka zabava je u kojoj podjednako uživaju mladi i stariji naraštaji očarani ljepotom i raznovrsnošću maraka. Sakupljanje maraka potiče aktivnost i radoznalost, poboljšava znanje o mjestima i događajima, ublažava svakodnevni stres i nudi druženje.“ (Str. 5.)

Djeca se na ovakvim radionicama ne potiču samo na usvajanje filatelističkih sadržaja nego je to i vrijeme druženja, kreativnog ozračja koje pridonosi usvajanju pozitivnih navika o tome kako kvalitetno i zanimljivo iskoristiti slobodno vrijeme.

Učenici su dobili nekoliko poštanskih maraka na poklon kako bi započeli sa stvaranjem vlastite zbirke. Nadamo se da smo ih potakli na bavljenje ovim zanimljivim hobijem.