Ukupno: 198930
Listopad - „Mjesec hrvatskog turizma“ (1.10. – 7.11. 2021.g)
Autor: Marijana Pejčinović, 3. 11. 2021.

Ove godine u sklopu projekta „Mjesec hrvatskog turizma „ odlučili smo upoznati čari jeseni Nacionalnog parka Plitvička jezera.

Osmislili smo svoj mali razredni projekt u koji su uključeni svi učenici.

Učenici prvog razreda proučavaju jesen kao godišnje doba.

Drugi razred zaštitu prirode i okoliša, treći razred proučava vodu i biljni i životinjski svijet uz nju.

Četvrti razred ove godine upoznaje Nacionalne parkove Republike Hrvatske.

Svi su dobili isti, ali zapravo drugačiji zadatak.

Tema nam je bila ista: “Plitvička jezera“, a zadaci drugačiji.

Kada smo informacije prikupili na jedno mjesto od njega je nastao tekst s mnogo zanimljivih podataka.

Veliki broj fotografija i videouradaka snimila je učiteljica Marijana Pejčinović u samom Nacionalnom parku u želji da svojim učenicima zorno prikaže svu ljepotu prirode Plitvičkih jezera (nadamo se da ćemo ih zajedno posjetiti u jednoj od narednih terenskih nastava).

Video.

Jeste li znali?

Nacionalni park Plitvička jezera je najveći i najstariji nacionalni park republike Hrvatske. Davne 1949.godine ovo čudo prirode proglašeno je nacionalnim parkom.

UNESCO ga upisuje na popis svjetske baštine 1979.g

Ovaj nacionalni park zauzima površinu od 29630,8 ha

Njegova najviša točka zove se Seliški vrh i nalazi se na 1278,5 m nadmorske visine. Najniža točka je zapravo kanjon rijeke Korane koji se nalazi na 368,6 m.

Znate li koliko jezera ima ovaj nacionalni park?

Odgovor je 16 plus veći broj manjih jezera.

Obzirom da je taj predio rezervat šumske vegetacije u kojem prevladava bukovo – jelova šuma, priroda je neopisivo lijepa u jesen. Postoji i jedan dio u kojem je zastupljena prašuma a zove se Ćorkova uvala.

Geomorfološki spomenici prirode su špilje Golubnjača, Šupljara i Crna pećina. Šuma prekriva gotovo 80% nacionalnog parka.

Osim šume ovo je područje bogato šumskim i travnjačkim staništima sa raznolikom florom i faunom.

Ovo je jedno od najvrjednijih područja Hrvatske kako u pogledu bioraznolikosti tako i u činjenici  da dobar dio ugroženih vrsta u ovom dijelu svijetu ima još uvijek dobro očuvana staništa.

Fotogalerija