Ukupno: 198953
NACIONALNI PARK PAKLENICA
Autor: Marijana Pejčinović, 14. 1. 2022.

Raditi na projektu Nacionalni parkovi Republike Hrvatske, a ne spomenuti Nacionalni park Paklenica bio bi jedan veliki grijeh.

Njegovo veličanstvo Velebit krije nezamislive ljepote koji svaki čovjek mora posjetiti bar jednom u životu. Izdvojit ćemo ovaj put Veliku Paklenicu čije smo prekrasne prizore ovjekovječili i fotografijama koje možete vidjeti u fotogaleriji ispod članka.

Kroz stoljeća interakcija ljudi i prirode, Paklenica se mijenjala ali temeljni prirodni fenomeni su ostali očuvani. Prolazeći kroz Nacionalni park uočit će te posebnosti kao što su suhozidi, obrada kamena, kamene kuće. Sve su to osnovi pokazatelji da je ovaj dio bio naseljen još od mlađeg kamenog doba, mlađeg brončanog doba pa do danas.

19.10. 1949.g ovaj dio Velebita proglašen je Nacionalnim parkom. Prostor Nacionalnog parka zauzima 95 kilometara kvadratnih metara. Najvažniji prirodni fenomeni ovog područja su geologija i krš, prirodne šume crnog bora, šume bukve, planinski travnjaci, dva kanjona, divljina.

Najviši vrh je Vaganski vrh (1757 m/nm).

U ovom području živi oko 1000 biljnih vrsta i podvrsta. Od čega 80 endema, 59 vrsta sisavaca od čega 24 vrste šišmiša, 260 vrsta ptica, 25 gmazova, 6 vrsta vodozemaca i čak 85 vrsta danjih leptira.

2013. godine cijela površina Nacionalnog parka Paklenica postaje NATURA 2000 lokalitet.

U kanjonu Velike Paklenice, svega 5 minuta hoda od glavnog parkirališta nalazi se kompleks tunela iskopanih u stijeni podno litica visokih 400 metara.

Danas ti tuneli su zapravo posjetiteljski centar u kojem su uz multimedijalnu dvoranu nalaze i izložbene postave te suvenirnica i caffe bar „Bunker“.

Vidikovac „Paklarić“ je praktičan ako želite kratkim usponom vidjeti Velebitski kanal.

Poučna staza „Pjeskarica“ odličan je izbor ako se odlučite hodati od Ulaza 1 kroz kanjon velike Paklenice. Od parkirališta udaljen oko 6 kilometara nalazi se i Planinarski dom Paklenica a nešto malo iznad nalaze i „Ramića dvori“ mjesto na kojem će Vas dočekati gostoljubivi domaćini.

Ima tu još mnogo toga, tako da nećete moći samo jednim „penjanjem“ na Velebit vidjeti sve. Velebit je planina koja Vas stalno zove sebi. Mnogi u njoj su našli mir, zadovoljstvo i osjetili neke nove porive u svom životu.

Svakako posjetite:“Manitu peć“, Etno kuće i konobe „Marasović“, „Pakleničke mlinove“, i mnoge druge destinacije koje će Vas zasigurno ostaviti bez daha.

Učiteljica: Marijana Pejčinović