Ukupno: 198953
TERENSKA NASTAVA : “KORIJENI”
Autor: Marijana Pejčinović, 3. 5. 2022.

Terenska nastava pod nazivom:” Korijeni” održana je 25.4. 2022.g kada su učenici Osnovne škole Kistanje sa učiteljicom Nikolinom Medaković došli u posjet našoj maloj školi u Žegaru.

Ovom prilikom cilj nam je bio njegovanje kulture i običaja ovog kraja. Posjetili smo manastir Krupa, vidikovac u Golubiću, Berberov buk u Muškovcima, prošetali rivom malog ali nekada značajnog grada Obrovca  i vratili se u školu u Žegaru gdje smo imali organiziran ručak pod pokroviteljstvom Vijeća nacionalne srpske manjine kojima se ovim puta i zahvaljujemo.

Najveći dojam na učenike ostavio je zapravo manastir Krupa koji iza svojih zidina skriva mnogo tajni..Nekako nas je najviše privikuao miris knjiga koje se nalaze u njemu.

U podnožju južnog Velebita smjestilo se njegovo veličanstvo manastir Krupa (1317).

Unutar kamenih zidina nalazi se neprocijenjeno knjižno blago. Kroz stoljeća knjižnica manastira dijelila je sudbinu svog naroda. Više puta je bila spaljivana, rušena, pljačkana i obnavljana. Bogat knjižni fond koji se nalazio u njoj nije nastao u jednom danu.Mnogo uvaženih ljudi tog vremena sudjelovalo je u njenom stvaranju, bogaćenju i čuvanju. Ipak zabilježena su uništavanja 1502, 1620, 1766, 1828, 1855. i 1941. godine*.

Jedan dio bogatog knjižnog fonda prebačen je u manastir Krka.U riznica i knjižnici do danas sačuvan je samo dio bogatstva koje su monasi i druge uvažene osobe tog vremena pohranjivale i čuvale kako bi narodu pružili vjersku utjehu i duhovnu potporu.Prva inventura knjižnog fonda nakon drugog svjetskog rata bila je 1958.godine a inventuru je napravio povjesničar Milan Radeka (1897 –1982). Tada je knjižni fond imao oko 2000 primjeraka.Godine 2009. izvršen je novi popis knjiga.Popis je radio Radovan Pilipović koji nije zatekao “Radekin inventar” ali je otkrio nekoliko zapisa Gerasima Zelića, pisca čuvenog “Žitija” i velikog knjigoljupca. Zapisi Gerasima Zelića datiraju od 1777.g pa sve do kraja 18. stoljeća a u njima se uglavnom nalaze podaci gdje su knjige kupljene i od koga.

Danas se u ovoj knjižnici nalazi samo 1500 knjiga od kojih je 15 rukopisa koje su većinom bogoslužnog karaktera.Na sredini knjižnice nalazi veliki stol od prirodnog drveta . Na stolu “Jevanđelistar”(1701) iz Rusije.

Dar ruske carice Jelisavete Petrovne. Jevanđelistar je bogoslužbena knjiga koja ima dijelove četiri evanđelja raspoređena prema redoslijedu čitanja u toku crkvene godineNjene dimenzije su impresivne 72,5 x 49,5 x 8,5.Jezik kojim je pisana je crkvenoslovenski. Spada u kolekciju starih i rijetkih štampanih knjiga. Smatra se da je izašlo samo 600 primjeraka ove knjige.

Manastir posjeduje kulturno bogatstvo koje je dio hrvatske, europske i svjetske baštine. Sve tri različite kulture (austrogarska, mletačka i turska) na čijoj se tromeđi manastir i nalazi ostavile su neizbrisiv pečat na povijesti i kulturi ove kamene utvrde.

Naše goste bez daha je ostavio I Berberov buk ali I pogled s vidikovca u Golubiću. Zasigurno će sa sobom ponijeti mnogo lijepih trenutaka provedenih u našem kraju. Ono što nas zajednički veže to je želja da ovakvi susreti postanu tradicija.

.*Historija naroda Jugoslavije II, (Zagreb), Izdavačko poduzeće ”Školska knjiga” Zagreb