Ukupno: 198953
Posjet učenika 8. razreda OŠ Obrovac Vukovaru
Autor: Marija Tomljanović, 9. 5. 2022.

27. i 28. travnja 2022. godine učenici 8. razreda naše škole, PŠ Kruševo i MŠ Obrovac, posjetili su Vukovar u sklopu  programa Ministarstva hrvatskih branitelja. Riječ je o dvodnevnom programu posjeta svih učenika 8. razreda iz Republike Hrvatske u  organizaciji Ministarstva, a provodi ga Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ te je opet zaživio nakon popuštanja COVID-19 mjera.

Učenici su na put krenuli u ranim jutarnjim satima 27. travnja u pratnji svojih razrednica D. Terze i M. Tomljanović. S nama su putovale dvije škole iz Zadarske županije, Osnovna škola Franka Lisice iz Polače i Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića iz Lišana Ostrovičkih. Nakon putovanja dugog 8 sati došli smo u Vukovar. Prvo smo ručali i smjestili se u hostel „Dubrovnik“ u sklopu Memorijalnog centa na mjestu nekadašnje vojarne 204. brigade Hrvatske vojske Vukovar, a zatim je slijedilo predavanje i razgledavanje izložaba o braniteljima Vukovara i  logorima u kojima su zarobljenici boravili. Slobodno vrijeme iskoristili smo tako što smo u vlastitom aranžmanu posjetili Vukovarski vodotoranj i obišli centar Vukovara.

Sljedeći dan uslijedio je početak programa s posjetima memorijalnim mjestima. Prvo smo posjetili franjevački samostan i crkvu sv. Filipa i Jakova,  Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata te Ovčaru gdje smo se pomolili za sve ubijene. Obišli smo područje tvornice „Borovo“ gdje se nekad nalazilo civilno sklonište te  uz Kukuruzni put, koji je bio jedini ulaz i izlaz za Vukovarce,  došli do Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti koja je još poznate po nazivu Groblje tenkova. Na kraju smo obišli Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica '91, a potom je uslijedio povratak do  Memorijalnog centra na ručak.  Prije samog odlaska iz Vukovara posjetili smo Gradski muzej Vukovar u dvorcu Eltz i Muzej vučedolske kulture gdje su se učenici upoznali s kulturnom i povijesnom baštinom Vukovara.

Prepuni dojmova uputili smo se svojim domovima.