Ukupno: 198953
Dani Zadarske županije u našoj školi
Autor: Ivana Silađi, 10. 5. 2022.

U Područnoj školi Kruševo 26. travnja 2022. godine u sklopu Dana Zadarske županije održana je intermedijalna manifestacija s radionicom „Glagoljica na prostorima Zadarske županije” HIERONIMATIKA GLAGOLJSKIH BROJEVA.

Radionicu je održao glagoljski krasopisac Dario Tikulin. Na manifestaciji su sudjelovali dr. Franjo Pajrić i književnik Tomislav Marijan Bilosnić.

Tikulin je upoznao učenike s razlikama brojevnih sustava na području Zadarske županije. Tako smo saznali da se brojka 2 pisala na sedam različitih načina.

Svako glagoljsko slovo ima svoj ime i brojevnu vrijednost, što znači da se slovima mogu pisati i brojevi.

Učenici 7. razreda napisali su svoja imena na glagoljici. To nije bio  težak zadatak jer su svi učenici uključeni u školsku grupu „Glagoljaška radionica”. Zatim su izračunali brojevnu vrijednost svojih imena.

Dr. Franjo Pajrić upoznao je učenike sa slagalicama glagoljskih slova ispisujući ime mjesta Kruševo koje se gledano s jedne strane moglo čitati na glagoljici, a s druge strane na latinici.

Na samom kraju radionice učenici su predstavili svoje radove koje su marljivo izrađivali na satovima Glagoljaške radionice.

U Matičnoj školi Obrovac održan je program proslave jubileja – 100. godišnjice rođenja hrvatske pjesnikinje Vesne Parun i 75. godišnjice rođenja i 55. godišnjice umjetničkog rada književnika i slikara Tomislava Marijana Bilosnića.

Tom prigodom je predstavljena knjiga izv. prof. dr. sc. Sanje Knežević „Golubica iz crnog maslinika” o pjesničkom djelu Vesne Parun i devet tomova izabranih djela književnika Tomislava Marijana Bilosnića.

U programu su sudjelovali izv. prof. dr. sc.  Sanja Knežević, izv. prof. dr. sc. Mirela Šušić i Tomislav Marijan Bilosnić.

Manifestacija je održana s učenicima 8. razreda.