Ukupno: 198953
Seminar za primjenu Osnovnog CAP programa prevencije zlostavljanja djece
Autor: Ljiljana Veselinović, 24. 5. 2022.

U organizaciji Udruge roditelja „Korak po korak“, OŠ Obrovac bila je domaćin dvodnevnog seminara za edukaciju CAP pomagača, koji će nakon uspješno završenog seminara provoditi osnovni CAP program prevencije zlostavljanja djece u osnovnim školama Zadarske i Ličko – senjske županije.

Seminar je održan 13. i 14.svibnja 2022. godine u prostorijama Osnovne škole Obrovac. Polaznike seminara i predavače pozdravili su ravnatelj škole, prof. Željko Modrić i koordinatorica CAP programa za Zadarsku županiju, Ljiljana Veselinović, stručna suradnica u OŠ Obrovac.

Voditeljice seminara bile su Vesna Orešković i Lidija Jelić, trenerice CAP programa. Na seminaru su sudjelovala 23 polaznika iz 8 osnovnih škola i to iz 7 škola Zadarske županije i iz jedne škole Ličko – senjske županije. Nakon završetka seminara polaznici su u evaluaciji seminara istaknuli veliko zadovoljstvo kvalitetom programa, voditeljicama  i organizacijom seminara.

Osnovni CAP program prevencije zlostavljanja djece provodi se u obje županije već dugi niz godina. U Zadarskoj županiji program se do sada provodio u 6 osnovnih škola (OŠ Stanovi, OŠ  Š. Budinića, OŠ B. Kašića, OŠ Biograd, OŠ Obrovac i OŠ P. Zoranić iz Nina). Nakon završetka edukacije program će se provoditi u još 4 škole (OŠ S. Radića iz Bibinja, OŠ V. Klarina iz Preka, OŠ N. Tesle iz Gračaca i OŠ Zadarski otoci iz Zadra).

CAP program usmjeren je na primarnu prevenciju zlostavljanja i na osnaživanje djece u sprečavanju napada vršnjaka, nepoznatih osoba i djeci poznatih odraslih osoba. Kroz program se radi na smanjenju ranjivosti djece i mladih od verbalnog, fizičkog i seksualnog zlostavljanja. Program ima razrađen kurikulum, brojne prateće materijale, vrlo strukturirane aktivnosti i obveznu procesnu evaluaciju.

Širenjem mreže CAP pomagača i provođenjem programa u vrtićima i  školama, sustavno se pristupa primarnoj prevenciji nasilja nad i među djecom te se potiče i lokalna zajednica na aktivno zalaganje za prevenciju nasilja u društvu, s posebnim naglaskom na prevenciju nasilja nad i među djecom.

Ponosni smo što i naša škola tome aktivno doprinosi.