preskoči na sadržaj

Osnovna škola Obrovac

Login
E-pošta škole:

obrovac@os-obrovac.skole.hr

 

Upisi u srednju školu 2022/2023

E-dnevnik

Vremenik
 

Vremenik pisanih provjera znanja 2018/2019

2. polugodište

OŠ OBROVAC
PŠ KRUŠEVO
PŠ KARIN
PŠ ŽEGAR

 

Anketa
Vi ste?





Anketa
Koliko vremena dnevno provodite na facebooku?





Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Korisni linkovi


 

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 9. 2011.

Ukupno: 198931
Ovaj mjesec: 966
Ovaj tjedan: 286
Danas: 9
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
SUDJELOVANJE NA ŽUPANIJSKOJ SMOTRI PROJEKATA IZ PODRUČJA GRAĐANSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA
Autor: Dijana Marić, 12. 4. 2023.

05.04.2023. učenici naše Matične škole Obrovac  predstavili su se na Županijskoj smotri iz Građanskog odgoja i obrazovanja. Na smotri su sudjelovali učenici 3. razreda; Helena Veselinović , David Barić, Luka Milić i Leo Marinković te mentori Dijana Marić i  Marina Martinović voditelji projekta.


Tema projekta : Govor kamena i biljaka našeg kraja

Cilj projekta:  Aktivno uključivanje djece u donošenje odluka, objašnjavanje sličnosti i razlika, uočavanje važnosti međuovisnosti čovjeka i okoliša te nadopunjavanje odnosa, preoblikovanje kamenja i biljaka iz prirode te davanje im novih obilježja.

Na satovima razrednika, prirode i društva, likovne kulture, informatike, hrvatskog jezika dogovorili smo se da ćemo osmisliti projekt u kojem će učenici prema svojim željama i mogućnostima od iskorištenih starih stvari, gline, biljaka  izrađivati  predmete i preoblikovati ih u nove. Na satovima se razgovaralo koliko su drveće i biljke a ujedno sve što nas okružuje bitno za život ljudi. Svrha je učenja osvijestiti učenike o štetnom utjecaju civilizacije na čovjekov okoliš, te poticanje na poduzimanje akcija koje će pridonijeti njihovoj zaštiti i očuvanju.

Najvažnija svrha projekta što su učenici imali zadatak prikupljati oblutke , biljke, neke odbačene stvari iz svog okruženja te preoblikovati ih , osmisliti da oni dobiju staru ali novu dimenziju izgleda. Na takvo razmišljanje potakli su nas učenici viših razreda iz PŠ Kruševo koji su prošle školske godine radeći na svom projektu očuvanja okoliša s temom : Vraćanje sjaja starim i odbačenim stvarima i povratak tradiciji predstavljali našu školu na državnom natjecanju.

Zagađenje je jedan od najvećih problema današnjice . Zagađenje prirode je jedna od najvećih mana čovjeka koja se pojavljuje u novije vrijeme. Ono što nam je prvo palo  napamet je smeće. Pa zar toliko toga ima?

Kojim putem krenuti?

 Tema projekta vezana je za praktičnu primjenu, odnosno za izradu rada koji uključuje programiranje kao jednu od aktivnosti te korištenje digitalnih alata i medija. Kako bi se procijenilo što su učenici naučili i kako primjenjuju stečena znanja u među predmetnim temama: Osobni i socijalni razvoj, Zdravlje, Građanski odgoj i obrazovanje, Poduzetništvo, Održivi razvoj, Informacijska i komunikacijska tehnologija osmišljen je projekt pod navedenim naslovom; Govor kamena i biljaka našeg kraja.

Gdje god da pogledamo, u bilo kojem smjeru, slike koje vidimo nas čine zabrinutim.  Iako smo mali puno toga bi promijenili i stalno se pitamo kako to sve što nas okružuje ne smeta starijim.  Ali nameće se pitanje: Trebamo li biti zadovoljni s tim i je li to sebično?

Na osnovu viđenog i prikupljenih informacija svaki učenik je donosio u školu nešto staro ili odbačeno. Svaki predmet je govorio svoju priču, a mi smo joj željeli dati smisao. Krenuli smo od jednostavnijih zadataka. Prvi  radni zadatak je bio stavljati oblutke i obući naše stare lonce i posude. Od njih su izrađivali posude za čuvanje stvari i posude za cvijeće. Nakon taga su izrađivali razne ukrase od gipsa, bojali ih i ukrašavali suhim cvijećem. Zatim su ukrašavali staklenke i male boce sa konopima i trakama.  Krenulo se jednostavnim slikama, bocama, limenkama, crijepovima, starim drvenim predmetima te rodila se ideja izrade nakita. Prozori su dobili novi izgled sa različitim posudama obloženi novim „kaputićima“. Kako se izrađivalo tako je kod učenika raslo samopouzdanje koliko mogu napraviti i koliko su njihove ručice vrijedne a ideje su dolazile jedna za drugom. Trenutno izrađuju nakit od suhog cvijeća.  Projekt se prezentirao u školi, te na Županijskoj smotri Građanskog odgoja i obrazovanja gdje je predložen za državnu razinu. Od izrađenih predmeta u školi je organizirana prodajna izložba gdje su se sva sredstva upotrijebila za pomoć djeci „Škole za Afriku“, gdje naša škola pomaže djeci u Africi dugi niz godina. Svatko od učenika je davao svoju ideju a radovi su rasli svakim danom. Kroz rad u školskom projektu naučili su brinuti za okoliš, uspoređivati teoretska i praktična znanja kroz aktivnosti u kojima su aktivno sudjelovali.

Naš cilj je da viđeno i naučeno iz ovog projekta implementiramo u našu lokalnu zajednicu i na taj način pokušamo promijeniti svijest lokalnog stanovništva u pogledu očuvanja prekrasne prirode našeg zavičaja.

Cvijeće i kamenje je uvijek budilo maštu te ispunjavalo toplinom naše srce. Poznate osobine nadahnuće su pronalazili u mirisu cvijeća, toplini kamenja i drveće oko sebe.

Nije ni čudo, rijeka je dobra za našu dušu te zrak koji udišemo oko nje. Zrmanja je veličanstven primjer ustrajnosti i snage koja nas suočava sa izazovima!





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju