Ukupno: 198931
TERENSKA NASTAVA U ZADRU
Autor: Marija Tomljanović, 17. 5. 2012.

9. svibnja 2012. godine učenici sedmih razreda matične škole Obrovac i područne škole Kruševo sudjelovali su u terenskoj nastavi. Posjetili su Zadar, odnosno, Znanstvenu knjižnicu Zadar i staru gradsku jezgru sa svojim razrednicama Josipom Radović Prekpalaj i Ivanom Škifić te profesoricom Marijom Tomljanović.

Oko 9:00 došli smo u Zadar i prvo se uputili do Znanstvene knjižnice Zadar gdje nas je dočekalo njihovo osoblje te nam je gospođa Marijana Senkić-Klapan održala kratku prezentaciju o Knjižnici. Doznali smo da je Znanstvena knjižnica s radom počela 18. kolovoza 1857. godine te je prvo bila smještena u prostoru Gradske lože. Gospođa Senkić-Klapan upoznala  nas je s zanimljivim podatcima o povijesti, fondu, načinu radu i uslugama  koje  Znanstvena knjižnica nudi svojim korisnicima. Samo predavanje održalo se u prostoriji koja se koristi za prezentacije knjiga i izložbe pa smo tako mogli razgledati izložbu tapiserija "NEŠTO NOVO, NEŠTO DRUGAČIJE" autorice Anke Rabuzin.

Zatim su nas  podijelili u dvije grupe i poveli u  obilazak Knjižnice.  Tu su održani planirani prvi i  drugi sat, a učenici su bili upoznati s različitim načinima pretraživanja kataloga i naručivanja knjiga, posjetili su prostor čitaonice te prostor u kojem se čuva veliki fond Znanstvene knjižnice Zadar od oko 400 000 svezaka knjižne građe. Samo su za nas iz svog trezora izvadili te nam pokazali neke od najvrjednijih jedinica. Učenici su imali priliku vidjeti pergamenu iz 1174. godine,  jedan od dva sačuvana primjerka u Hrvatskoj prvog izdanja „Judite“ Marka Marulića iz 1521. godine te drugu, jednako vrijednu i zanimljivu, građu. Na samom kraju pokazali su nam i korisnički prostor prilagođen osobama s invaliditetom.

Nakon obilaska Znanstvene knjižnice učenike smo poveli u obilazak stare gradske jezgre (Narodni trg, Široka ulica, Forum, Poljana pape Ivana Pavla II.) te je učenicima uz treći sat osigurano i slobodno vrijeme za odmor i jelo. Zatim je održan i četvrti sat, a učenici su kroz istraživanje i degustaciju naučili talijanske nazive za razne vrste sladoleda u zadarskim slastičarnicama. Terenska nastava završila je obilaskom Morskih orgulja i Pozdrava Suncu.  Na samom kraju uputili smo se preko Perivoja Gospe od zdravlja i pokraj Arsenala do Liburnske obale gdje nas je u 12:00 sati čekao autobus te smo se vratili u školu s novim znanjima i dojmovima.