Ukupno: 198930
Obilježili smo Mjesec hrvatske knjige 2012.
Autor: Jelena Gnjidić, 14. 11. 2012.

Učenici razredne nastave Osnovne škole Obrovac obilježili su manifestaciju promicanja čitanja u Knjižnici i čitaonici Pučkog otvorenog učilišta Obrovac.

Mjesec hrvatske knjige obilježava se svake godine u razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga, a ove godine posvećen je Europskoj godini aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti.

Učenici razredne nastave svih područnih i matične škole Obrovac u tjednu od 5. do 9. studenoga posjetili su narodnu knjižnicu u Obrovcu. Budući da je ovogodišnja manifestacija posvećena međugeneracijskoj solidarnosti, naša tema je bila: djedovi i bake. Čitale su se pjesme i priče o bakama i djedovima, a svaki tekst bio je popraćen dojmovima i razgovorom o pročitanom. Dodali su učenici i svoja iskustva sa starijim članovima obitelji. Tako smo doznali kakvu bake odjeću nose, imaju li i gdje drže sliku s vjenčanja, kako oni pomažu djedu ili baki, što dobiju od njih, ali i kako se djed i baka ponekad naljute. Učenici PŠ Karin posjetili su i Zavičajni muzej u Obrovcu tako da su mogli vidjeti i predmete koji potječu iz djetinjstva njihovih baka i djedova.

Na ovaj smo način nastavili uspješnu suradnju s Pučkim otvorenim učilištem Obrovac. Neki su učenici prvi put imali priliku pobliže se upoznati s narodnom knjižnicom, odjelima, građom i uslugama koje pruža. Zato je pohvalno da je Knjižnica i čitaonica i ove godine omogućila besplatan upis prvašićima i to u ponedjeljak 12. studenoga. Važno je napomenuti da je druženje s knjigom važan dio u razvoju pismenosti, a da su djeca kojima je redovito čitano od najranijeg uzrasta značajno uspješnija u učenju. Djeca koja su izložena knjigama i slikovnicama uče interpretirati slike, pratiti priču i shvatiti značenje pisane riječi.

Učenike su pratile njihove učiteljice i učitelj, a da sve ide po planu pobrinule su se djelatnice narodne knjižice i školska knjižničarka.

Pogledajte FOTOGALERIJU!